Dijital dosya aktarımı gereken bir çok platform için en güvenli ve pratik dosya gönderim yöntemlerinden birisi dosyalarınızı sıkıştırarak göndermektir. Hatta bu kullanım türü o kadar yaygındır ki çoğu kullanıcı kısaca “rarlamak” veya “ziplemek” terimini kullanır.

Bizde genellikle ek durumlar haricinde sadece sıkıştırılmış .Zip veya .Rar dosyaları kabul etmekteyiz. Sizlere dosyalarınızı en hızlı şekilde nasıl sıkıştırabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.Klasörleri veya dosyaları Winrar programı ile sıkıştırmak


Öncelikle winrar programının bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir.


Cd veya Dvd’nizdeki dosylarınızı sıkıştırmak için:

  • Öncelikle Masaüsünüze boş bir alana Sağ tıklayıp açılan menü penceresinden “Yeni” sekmesinin üzerinde gelin. Yan tarafta seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden “Klasör” seçeneğini seçin.
  • Klasörünüze isiminiz ve soy isminiz veya farklı bir şekilde isim verdikten sonra CD veya DVDnizin içindeki tüm dosyaları klasörünüzün içine sürükleyerek kopyalama işlemini başlatınız.
  • Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra oluşturduğunuz klasöre sağ tıklayıp “Arşive Ekle” seçeneğini seçin

Eğer bu seçenek görülmüyorsa öncelikle Winrar programını indirip kurmanız gerekir. Bu programı indirmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

  • Sonraki aşamada gelen pencereden “Tamam” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza gelen pencereden doğrudan “Tamam” seçeneğine tıklarsanız yeni oluşturduğunuz klasörünüzün olduğu yere aynı isimde birde .rar dosyası gelecektir.

Winrar ile sıkıştırma işlemi tamamlanmış oldu. Artık sadece bu dosyayı kullanarak sıkıştırdığınız tüm tetkiklerinizi ve dosyalarınızı daha hızlı ve kolay şekilde taşıyabilir veya saklayabilirsiniz.