Radyolojik ikinci görüş nedir ?

Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme (EMAR), Mamografi gibi çekilmiş ve raporlanmış tetkikler bazı durumlarda özel uzmanlık alanı gerektirir. Radyolojik ikinci görüş bu durumlar için o alanda özel uzmanlığı ve deneyimi bulunan radyologlardan görüş almaktır. Radyolojik ikinci görüşün tanı doğruluğuna ve tedavi değişikliği ile sağlığa katkısı kanıtlanmıştır. İkinci görüş sadece radyoloji değil, diğer tıp alanlarında da uygulanmaktadır. Hasta hakları ve özerklik ilkesi gereğidir.

Birinci raporlamadan farklı mıdır ?

Radyolojik görüntüler için birinci raporlama esastır. Birinci raporlamanın hastaya en uygun tetkikin seçilmesi, tetkikin uygun biçimde gerçekleştirilmesi, gereğinde ilaçlı tetkik yapılması ve raporlandırılması gibi pek çok adımı vardır. Uzmanlık belgesi olan radyolog hekiminiz bunu en iyi biçimde yerinde getirmek üzere yetkilendirilmiştir. Radyolojik ikinci görüş danışmanlık hizmeti birinci raporlamanın yerini almak amaçlı değildir.

Hangi durumlarda ikinci görüş danışmanlık raporu hizmeti talep edebilirim ?

İlkemiz doğrultusunda “ikinci görüş danışmanlık rapor hizmeti” raporlanması yapılmış radyoloji tetkikleri üzerinden yapılmaktadır. Hastanın durumu ve hastalığına göre bazı tetkikler ilgili alanda özel deneyim sahibi ve alt dal uzmanlığı olan radyoloji uzmanlığı gerektirir. Hekiminizin tanı veya tedavi kararı açısından tetkikleriniz için ikinci görüş danışmanlık raporu istemesi halinde hizmet talep edebilirsiniz. Bunun yanısıra tetkiklerinizin raporunda sizin için açıklanması gereken sorularınız oluşmuş ise, emin olmak istiyorsanız ya da herhangi bir konuda açıklama gereksinimi duyarsanız bizzat kendi isteğiniz ile hizmet talep edebilirsiniz. Ancak bu durumda da danışmanlık raporu sonuçlarını hekiminizle paylaşmayı unutmayınız.

İkinci görüş danışmanlık raporu nelerden oluşmaktadır?

Danışmanlık raporu sizlerden gelen tetkik, ilgili bilgi ve özel olarak sormak istenen sorular doğrultusunda gerçekleştirilir. Rapor şu bileşenlerden oluşur;

  • Tetkiki nasıl kullanacağınız konusunda standart bir bilgilendirme
  • Tetkikin özelliği, kalite ve uygunluk açısından değerlendirmesi
  • Radyolojik bulguların değerlendirilmesi
  • Radyolojik bulguların yorumu ve tanı (ya da olası tanılar)
  • Öneri (yeni ya da alternatif tetkikler, izlem aralığı vs)
  • Varsa özgün sorularınızın yanıtı

İkinci görüşte rapor arasında farklılık olması durumda ne olacaktır ?

İkinci görüş raporu çok özel alanlarda uzmanlar tarafından verildiğinden bazı durumlarda birinci raporlamadan farklılıklar beklenir. Bu durum doğaldır ve araştırmalarla sabit bir bulgudur. Birinci raporlama ile farklılık olsun ya da olmasın Radinion tarafından sağlanan danışmanlık raporunu mutlaka ilgili hekiminiz ile birlikte değerlendiriniz.

Radiniondan danışmanlık hizmeti alırken danışman hekim seçebilir miyim ?

Radinion ekibi sizin ihtiyaç duyduğunuz alandaki en uygun uzman danışmanı seçmektedir. Aynı zamanda danışmanlık hizmetinin tetkikler sistemimize ulaştıktan sonra iki iş günü içerisinde sunulmasını garanti etmektedir. Eğer özel bir danışman tercihiniz var ise o danışmandan ikinci görüş raporu talep edebilirsiniz. Ancak bu durumda seçmiş olduğunuz danışmanın uygunluk durumuna göre hizmet süresi daha uzun olabilir.

Radiniondan hizmet ile aldığım danışmanlık raporunu nasıl kullanacağım?

Sistemimiz tarafından verilen hizmet ile sağlanan danışmanlık raporunu hastalığınızı takip eden ve tetkiki isteyen hekimle paylaşınız.

Tetkikleri sisteme nasıl yükleyeceğim?

Radyolojik tetkikler yüksek hacimli verilerdir ve yüklenmesi için güçlü ağ bağlantısı gerektirir. Ne yazık ki ülkemizde standart ev ağ bağlantıları çoğunlukla asimetriktir yani indirme hızları yüksek iken yükleme hızları düşüktür. Hatta pek çok durumda yükleme hızları daha hızlı olması nedeniyle GSM üzerinden yapılan bağlantılarla yükleme hızları daha hızlı olabilmektedir. Tetkik yükleme aşaması zaman alıcı olabilir. Ancak sistemimiz size uzun sürse de kesinti olmaksızın yükleme uygulaması sunmaktadır. Eğer koşullarınız uygunsa size en yakın olan yüksek yükleme hızı bulunan yerlerden (örneğin metronet bağlantısı olan bir internet kafe ya da bir kurum) çok daha hızlı yükleyebilirsiniz. Radyolojik ikinci görüş danışmanlık raporu talebi ve yükleme adımları için tıklayınız. Öte yandan pazartesi-cumartesi günleri arasında 08:00-20:00 saatleri arasında teknik destek hattımız aracılığı ile yardım alabilirsiniz. Eğer tetkikleriniz mevcut bağlantılar ile yüklenemeyecek kadar yüksek hacimli ise anlaşmalı kargo şirketi aracılığı ile göndermeniz son seçenek olacaktır.

Danışmanlarımız ya da Radinion ekibi ile hastalığım ve tetkikim hakkında video ya da telefon görüşmesi yapabilir miyim?

Mevcut koşullarda bu hizmeti henüz garanti edememekteyiz. Ancak, danışmanlık raporunuz size ulaştıktan sonraki bir hafta içinde raporunuz veya hastalığınız ile ilgili olarak raporda adı bulunan danışman veya Radinion ekibine sormak istedikleriniz olursa elektronik posta ile ulaştığınız takdirde size yanıt vermekten memnuniyet duyacağız.